Bogata istorija Pedagoškog društva Srbije obavezuje da u vremenu kada smo pristupili implementaciji novih tehnologija i filosofija obrazovanja u rad Društva, želimo da sačuvamo tradicionalne vrednosti i njihove rezultate. Društvo u biblioteci i danas čuva knjige Principi psihologije, Herberta Spensera iz 1882, školske tablice iz prošlog veka, školske zakone iz 19.veka, "Glasnike profesorskog drušva" iz 1928 godine... Godine 1924. dr Milan Šević, dr Milorad Vanlić i dr Ljubomir Protić započeli su prvo stručno udrušivanje sa ciljem proucavanja problema i iskustava vezanih za školu i proces vaspitanja. To su bili zaceci razvijanja i širenja pedagoške prakse kroz rad Pedagoškog društva u Beogradu.
Pedagozi NRS u sali Uciteljske škole u ulici Narodnog fronta u Beogradu 25. decembra 1949. godine održali su Osnivacku skupštinu Pedagoškog društva NR Srbije.Tada Društvo postaje maticno društvo pedagoga, psihologa i filozofa, sve do osnivanja njihovih posebnih društava. Godinu dana kasnije, Pedagoško društvo pokrece casopis "Nastava i vaspitanje", a sledece godine preuzima od Ministarstva prosvete list "Prosvetni pregled" i u saradnji sa Sindikatom, izdaje ga tri godine u 10.000 primeraka
U središtu svojih programskih aktivnosti Društvo se bavilo naucno-istraživackim radom, problemima pedagoško-metodickog rada u obrazovnim institucijama, ucešcem u reformama školstva, dizajniranjem studija na Katedri za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Od 1977. godine Pedagoško društvo se transformiše u Savez pedagoških društava SR Srbije i formira devet regionalnih društava i Savez pedagoških društava Vojvodine. Ovaj period karakteriše rad na razvijanju i jacanju uloge pedagoga, ukljucivanje u proces transformacije predškolskog, osnovnog i usmerenog obrazovanja.
U 1994. godini usvojen je Statut kojim se naše društvo ponovo definiše kao Pedagoško društvo Srbije. Postavljaju se temelji za njegov rad u izmenjenim politickim, društvenim i materijalnim okolnostima, i grade se putevi za promene u pedagoškoj nauci i pedagoškoj praksi. U tom periodu, najznacajnija delatnost Pedagoškog društva Srbije je izdavanje casopisa "Nastava i vaspitanje" koji je uvek težio da bude u centru najznacajnijih aktivnosti iz sfere obrazovanja i vaspitanja casopis se ureduje po medunarodnim dokumantacionim standardima i ima status priznatog nacionalnog i naucnog casopisa
Misija i ciljevi društva u istorji se nisu menjali. Menjao se samo način njihovog sprovođenja i način komunikacije... |