IN MEMORIAM
Naša koleginica i predsednica Pedagoškog društva Srbije od 2001. godine Sonja Žarković, rođena Mijović, poginula je u saobraćajnoj nesreći dana 10. marta 2007. godine. Na svoj poslednji službeni put krenula je kao koordinator "Razvoja vršnjačke medijacije", projekta Unicefa i Pedagoškog društva, u saradnji s Nemačkom vladinom agencijom za tehničku saradnju (GTZ).
Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na pedagogiji, među prvima u svojoj generaciji. Kao pravi zaljubljenik u pedagošku nauku, s ogromnom verom u njenu moć, gradila je svoju profesionalnu karijeru neumorno radeći na više projekata i programa istovremeno. Radila je kao školski pedagog u Osnovnoj školi "Vladimir Nazor", potom u Petnaestoj beogradskoj gimnaziji i dvanaest godina u Šestoj beogradskoj gimnaziji, sve do kraja svog kratkog života.
Kao predsednica Pedagoškog društva Srbije, upravo je tekao drugi mandat, pokrenula je i realizovala mnoge pedagoške projekte od šireg društvenog značaja. Svojom vizijom, liderskim sposobnostima i strpljenjem okupila je veliki broj saradnika oko projekata kao što su prevencija prestupničkog ponašanja, nenansilno rešavanje konflikata, vršnjačka medijacija i vršnjačka edukacija, učenički parlamenti, inoviranje nastavnog rada, izdavanje posebnih publikacija za usavršavanje nastavnika i mnogih drugih. Otvorila je vrata mladim kolegama i studentima pedagogije i pružila im šansu da aktivno učestvuju u kreiranju novog i boljeg obrazovnog ambijenta u Srbiji.
Afirmisala je Pedagoško društvo kao važnog činioca u rešavanju vaspitnih i obrazovnih problema u Srbiji, nastupima u medijima, na javnim tribinama i stalnim održavanjem saradnje s Ministarstvom prosvete i sporta Republike Srbije. Pokrenula je i realizovala onlajn komunikaciju sa članovima Pedagoškog društva Srbije i otpočela rad na stvaranju kapaciteta za obrazovanje na daljinu. Sajt Pedagoškog društva, zahvaljujući njenim inicijativama i mladim saradnicima koje je oko tog posla okupila, spada u najposećenije obrazovne sajtove kod nas.
Iz bogatog profesionalnog života koleginice Žarković izdvajamo još i da je bila jedan od autora i voditelja antistigma programa i programa edukacije školskih timova o specifičnim razvojnim problemima u adolescenciji kod učenika osnovnih i srednjih škola, autor projekta "Škola bez zidova, put ka novom svetu obrazovanja", autor i voditelj obrazovnih serija školskog programa RTS-a, koordinator programa Šeste beogradske gimnazije u okviru Uneskove mreže pridruženih škola (ASPnet/ UNESCO), koordinator projekata Vršnjačka medijacija (Transformacija konflikta i osnaživanje mladih), Sabrani u rasejanju, programa "Pedagog u reformi" i predloga etičkog kodeksa pedagoga koji je želela da predstavi na narednoj skupštini Pedagoškog društva Srbije.
Sarađujući s nevladinim sektorom Sonja Žarković je povezivala raličite inicijative usmerene na demokratizaciju društva kroz proces obrazovanja i stvaranje bolje škole. Po rečima njenih kolega i učeničkih roditelja, svojim radom preporodila je vaspitni ambijent Šeste beogradske gimnazije.
Među dobitnicima priznanja "Zlatna značka" Kulturno-prosvetne zajednice Srbije (za 2007. godinu), koja se dodeljuje pojedincima iz sveta kulture, prosvete i medija kod nas i iz dijaspore, našla se i Sonja Žarković. To priznanje dodeljeno joj je za pokretanje projekta "Psihosocijalna podrška mladima u dijaspori kroz pružanje edukacije i kroz osnivanje omladinskih srpskih centara u dijaspori".
Pedagozi Srbije, članovi Pedagoškog društva, srpsko obrazovanje i mladi ljudi o kojima je najviše brinula i koje je podsticala na nove i originalne ideje izgubili su mnogo odlaskom ovog vrsnog pregaoca. Svoj pedagoški optimizam Sonja Žarković je uvek izražavala rečenicom "Idemo dalje.." To treba da bude i njen zalog mladim pedagozima među kojima će se, nadamo se, naći osoba s verom u pedagogiju i liderskih sposobnosti kakve je ona imala.
Sonja Žarković u dugoj istoriji Pedagoškog društva Srbije ostavlja neizbrisiv trag.
U prostorijama Pedagoškog društva Srbije i Šeste beogradske gimnazije, otvorene su Knjige žalosti.
(Pedagoškog društva Srbije, ul. Terazije 26, Beograd tel. 011 2687-749;
Šesta beogradska gimnazija, ul. Milana Rakića 33, Beograd tel. 011 2411-734)
|